1YAPI 1DEĞER – Can Çinici ile Meclis Camii Üzerine

Ankara’daki üniversitelerin bir araya gelerek oluşturduğu AnkaraAks’nin düzenlemiş olduğu 1Yapı 1Değer serisi kapsamında, bu hafta Can Çinici ile Meclis Camii Üzerine yapılan bir söyleşiye katılma fırsatım oldu. Söyleşide daha çok Meclis Camii’nin yapım aşamalarını, bir tasarımda hangi zorluklarla yüzleşebileceğimiz üzerinde duruldu.

IMG-6244Öncelikle size biraz AnkaraAks, 1Yapı 1Değer serisi ve Can Çinici hakkında bilgi vermek istiyorum. AnkaraAks belirttiğim gibi Ankara’daki üniversitelerin Mimarlık Tasarım Topluluklarının bir araya gelerek oluşturduğu bir grup. 1Yapı 1Değer Serisi de Ankara’daki mimarlık konusunda tartışmaya yol açan yapılar hakkında bilgi sahibi olmak, onların tarihleri hakkında bilgi edinmek için yapılmış bir organizasyon. Ben bu organizasyonda Can Çinici ile olan söyleşiye katıldım. Peki Can Çinici kimdir? Can Çinici 1962 yılında doğdu ve ODTÜ ve Londra Architectural Association’da eğitim gördü. Kendisi ulusal ve uluslararası pek çok ödül almıştır. Bunlar arasında 1995 yılında TBMM Cami ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülünü, 1999’da Tepe Mimarlık Vakfı Ödülünü ve Ulusal Mimarlık Ödüllerini (1994 ve 2014) saymak mümkündür.

Meclis Camii 1989 yılında inşa edilmiştir. Camii yaklaşımı olarak farlılık gösteren bu yapı, Cami’ye modern bir yaklaşım olarak görülüyor. Ama Çinici’nin söylediğine göre Camii, Osmanlı Camileriyle özellikle de Şehzade Camii ile pek çok ortak benzerliğe sahip. Şu anki stüdyoda yaptığımız referans alma çalışması gibi Meclis Camii’nin referansı Şehzade Camii.

Aslında en dikkatimi çeken şey, Camiinin yapımı sırasında ortaya çıkan sorunlara nasıl tepki verdikleriydi. Yani, bina sadece tasarlamakla bitmiyor, herhangi bir sorunla karşılaştığımızda vazgeçmeden devam etmek oldukça önemli.

Söyleşide ayrıca yapının bağlamla ilişkisini ve bu bağlama nasıl tepki verdiğini ve bu bağlamda yapılan değişikliğin yapıyı algılamada nasıl değişiklikler yaptığını da gördük.

Böyle bir söyleşiye katıldığım için oldukça mutluyum. Teşekkürler AnkaraAks.

IMG-6180IMG-6161IMG-6166

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s